26 Stycznia
2016
powrót do informacji prasowych

Narciarze chętnie jeżdżą na stok samochodem

​Rodzinne wyjazdy za granicę na narty, ilość bagażu i bliskość europejskich kurortów sprawiają, że Polacy chętnie decydują się na podróżowanie własnym samochodem. Przed wyjazdem na pewno warto się zapoznać z podstawowymi przepisami dotyczącymi ruchu drogowego, przewozu nart itp. Kolejnym ważnym elementem przed wyruszeniem na zimowe szaleństwo jest sprawdzenie cennika opłat drogowych za granicą. Co się zmieniło od 2015 roku? 

  • Podrożały winiety uprawniające do korzystania z autostrad w Austrii np.: za 10 dni zapłacimy 8,80 Euro,
  • Na Słowacji zostały wprowadzone winiety elektroniczne, które odkładają do lamusa tradycyjne winiety naklejane na przednią szybę samochodu. Można je nabyć na wybranych stacjach paliw na Słowacji, samoobsługowych automatach na przejściach granicznych, punktach sprzedaży, przez stronę internetową lub za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej.

Przygotowując się do wyjazdu na narciarskie szaleństwo trzeba pamiętać o kilku ważnych elementach, które pozwolą nam na zachowanie maksymalnego bezpieczeństwa.

Sprawny samochód to podstawa - bezpieczny, sprawny oraz odpowiednio wyposażony. Taki właśnie powinien być nasz czterokołowiec. Nie można zapominać, że wieziemy największy dorobek życia - swoją rodzinę. Niezbędne akcesoria jakie powinny wraz z nami opuścić granicę kraju to m.in.: gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, linka holownicza, lewarek, apteczka, prawidłowo napompowane koło zapasowe, latarka z zapasem baterii, koce, kanister, kamizelki odblaskowe.

Jazda w zimowych warunkach - nasi zachodni sąsiedzi przeprowadzili badania, które pokazują, że ryzyko wypadków drogowych i kolizji jest 6 razy większe niż latem. Dlatego jadąc do Niemiec w warunkach zimowych (lód, gołoledź, suchy śnieg, ubity śnieg, błoto pośniegowe) musimy liczyć się ze zmianą ogumienia. Co grozi nam jeżeli przekroczymy granicę na letnich oponach? Niemieckie prawo wypowiada się jasno: „Gdy jadąc na oponach letnich w zimowych warunkach drogowych spowodujesz wykroczenie ryzykujesz otrzymaniem mandatu w wysokości €40-€60. Gdy to wykroczenie spowoduje zakłócenie ruchu drogowego mandat wynosi €80.” Bliskość polskiej granicy czyni z Czech region niezwykle popularny pośród Polaków - nawet na weekendowe wypady na narty. Miłośnicy sportów zimowych powinni jednak pamiętać, że na drogach oznaczonych znakiem "Zimní výbava" obowiązuje poruszanie się na oponach zimowych. Również inne popularne zimowe europejskie kierunki powinny być przez nas zweryfikowane pod kątem konieczności zmiany opon.

Prowadzenie w nocy - jazda w ciemnościach to nie tylko mniej precyzyjne ocenianie odległości i słabsze rozróżnianie kolorów. Nasze oczy szybciej się męczą i po dwóch godzinach prowadzenia samochodu reagujemy tak, jakbyśmy mieli we krwi 0,5 promila alkoholu. Nie należy zapominać, że organizm ludzki przygotowany jest zgodnie z ewolucją na pracę w dzień, a odpoczynek w nocy. Dlatego lepiej dotrzeć do miejsca przeznaczenia chwilę później niż narażać siebie i pasażerów na wypadek. Podróż powinno zaplanować się na etapy z przerwą na posiłki, „rozprostowanie kości” i nocleg lub też kilka noclegów po drodze. Miejscowości, przez które przejeżdżamy mogą być równie atrakcyjnie turystycznie i niewykluczone, że podróż do celu stanie się mini wycieczką krajoznawczą.

Ubezpieczenie turystyczne - podróżując po Europie przyda nam się nie tylko karta EKUZ ale i dobra polisa ubezpieczeniowa. Dlaczego sam EKUZ nie wystarczy? Nie pokryje nam przede wszystkim kosztów związanych z: transportem medycznym do polski, akcji ratowniczych i poszukiwawczych za granicą, utraty bagażu oraz nie zapłaci odszkodowania za szkody wyrządzone innym na stoku (OC). Dodatkowo dobra polisa turystyczna zawiera w sobie sumę ubezpieczenia na NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków). Oznacza to, że jeżeli złamiemy np.: nogę na urlopie, to otrzymamy odszkodowanie za procentowy uszczerbek na zdrowiu.

Assistane samochodowy - awaria lub kolizja samochodu? Zabrakło paliwa? Potrzebne holowanie? – tu z pomocą może przyjść firma ubezpieczeniowa, w której wykupimy dodatkowe rozszerzenie o opcję car assistance. Świadczenia techniczne, pomocy w podróży oraz informacyjne pozwolą zminimalizować skutki wypadku lub awarii pojazdu.

Kupując ubezpieczenie turystyczne na bm.pl otrzymamy nie tylko możliwość wyboru oferty spośród 8 towarzystw ubezpieczeniowych, ale również Car assistance obowiązujący na terenie Europy z wyłączeniem Polski i Białorusi.

Aby bezpiecznie spędzić czas w drodze na stok, jak i na samym stoku klikajcie po polisę turystyczną na bm.pl!

Sprawdź ofertę